نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به اندازه وجود آن در اماکن مختلف مهم است. اگر به اطراف خود نگاه کنید، خواهید دید که بسیاری از وسایل ممکن است آتش بگیرند. از گوشی هوشمندی که در دست خود دارید و سایر وسایل الکترونیکی تا سیم‌کشی ساختمان‌ها و وسایل گازسوزی مانند اجاق گازها، از وسایلی هستند که ممکن است به راحتی آتش گرفته و سایر وسایل دیگر مانند پرده‌ها، کالای خواب و وسایل چوبی مانند مبل‌ها را شعله‌ور کنند.

یکی از مهم ترین کار هایی که هر فرد باید در آن آموزش دیده باشد، این است که نحوه صحیح استفاده از کپسول های آتش نشانی را فرا گرفته باشد، تا در زمان آتش سوزی بتواند به کسانی که در حال خاموش کردن آتش هستند کمک کند. یکی از راه های که سریع تر عمل اطفا را انجام دهیم این است که خونسردی و عکس العمل سریع داشته باشیم که البته قبل از آن باید نوع آتش را شناسایی کنیم و آن را با کپسول مناسب اطفاء نماییم.

در کنار واحدهای مسکونی، ساختمان‌های اداری و محیط‌های صنعتی نیز وسایل و موادی همچون انواع چسب‌ها را استفاده می‌کنند که قابل اشتعال هستند. امروزه متاسفانه اخبار زیادی در خصوص آتش گرفتن خودروها شنیده می‌شود که در نتیجه داشتن کپسول آتش نشانی و آمادگی برای استفاده از آن در هر محیطی مهم است. در ادامه به نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی خواهیم پرداخت.

چرا نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی مهم است؟

همانطور که گفته شد، فقط داشتن کپسول در محیط مهم نیست. توانمندی در استفاده صحیح از آن نیز اهمیت زیادی دارد. کار کردن با این دستگاه هرچند به ظاهر آسان است، اما استفاده صحیح از آن نیازمند رعایت نکاتی است. به یاد داشته باشید اگر این نکات را به درستی رعایت نکنید، کپسول آتش نشانی شما به دستگاهی ناکارآمد تبدیل خواهد شد.

در حالی‌که اگر همین کپسول را به دست فردی بدهید که استفاده از آن را بلد باشد، می‌تواند به راحتی از آن بهترین استفاده را بکند. فراموش نکنید که در لحظه آتش سوزی، استرس زیادی وجود دارد و شما باید سرعت عمل بالایی داشته باشید. در نتیجه حتما استفاده از کپسول آتش نشانی را تمرین کنید و نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی را به دیگران نیز آموزش بدهید.

اولین نکته در زمان آتش سوزی

اگر به اخبار دنیا در رابطه با آتش سوزی‌ها توجه کنید، خواهید دید که در برخی موارد آتش‌نشان‌ها نمی‌توانند آتش را مهار کنند و عقب نشینی می‌کنند. در نتیجه مهم است بدانید که در صورت نیاز از کجا می‌توانید خود را به منطقه امن برسانید. قبل از اینکه آتش را خاموش کنید، این مسیر را مشخص کنید تا بتوانید در صورت لزوم به سرعت از آن استفاده کنید. اگر توانستید تعداد راه‌های فرار بیشتری را پیدا کنید تا در صورت بسته شدن یکی از آنها بتوانید از راه دیگری خارج شوید، این نکته را نیز فراموش نکنید که راه فرار باید پشت سر شما باشد. یعنی شما در زمان خاموش کردن آتش، باید بین آتش و راه خروج قرار گرفته باشید.

از آتش دور باشید

اگر قرار است در یک آتش سوزی مفید باشید، باید ابتدا امنیت خود را حفظ کنید و خودتان دچار حادثه نشوید. به همین دلیل فاصله خود را با آتش حفظ کنید. در بیشتر مواقع، کپسول‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که این امکان را برای شما ایجاد کنند و با فاصله بیشتر از سه متر هم بر روی آتش تاثیر خواهند داشت. آتش نشان‌ها پیشنهاد می‌کنند که با آتش فاصله‌ای حدود دو متر داشته باشید و از همان نقطه به کنترل آتش و خاموش کردن آن بپردازید. هرچقدر که شعله‌ها عقب نشینی کردند، می‌توانید با حفظ فاصله ایمنی، با احتیاط به جلو بروید.

آرامش خود را حفظ کنید

این یک شعار نیست و واقعیتی است که باید در نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آن توجه زیادی داشته باشید. اگر آرامش خود را از دست بدهید و استرس داشته باشید، نمی‌توانید عکس العمل مناسب و سریعی داشته باشید. اگر از قبل تمرین کرده باشید، کنترل آتش برای شما آسان‌تر خواهد بود و استرس کمتری نیز خواهید داشت.

به همه وسایل و نقاط کور توجه داشته باشید و در صورت خارج شدن شرایط از کنترل شما، پیشنهاد می‌شود که از محیط خارج شوید. همچنین اگر دود یا شعله‌ها آنقدر زیاد است که دید کافی ندارید، احتمال بی‌هوشی ناگهانی با تنفس دود وجود دارد و بهتر است از محیط خارج شوید.

با رعایت نکاتی که در بالا گفته شد، شما شرایط مناسب استفاده از کپسول آتش نشانی را آماده کرده‌اید. حالا وقت آن است که از کپسول استفاده کنید.

  • آماده کردن کپسول

پین قفل اهرم را بیرون بکشید. پلمپ پین که نشان دهنده پر بودن کپسول است، به راحتی و با فشار دست شکسته می‌شود و اگر انگشت خود را در داخل حلقه پین وارد کنید، می‌توانید آن را به راحتی خارج کنید.

  • نشانه‌گیری پایه آتش

در مرحله بعدی نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی، باید پایه آتش که در واقع محل اصلی و منبعی است که آتش از آن شعله‌ور می‌شود را نشانه بگیرید. به یاد داشته باشید که خاموش کردن سر شعله‌های آتش در حالی‌که پایه آتش هنوز در حال سوختن است، کار مفیدی نخواهد بود. شلنگ را محکم در دست خود بگیرید و با آن پایه آتش را نشانه بگیرید. دست دیگرتان بر روی اهرم کپسول باشد.

  • خاموش کردن آتش

حالا وقت آن است که اهرم را فشار دهید تا مواد داخل کپسول بر روی پایه آتش پاشیده شود. فراموش نکنید که سرعت عمل با هیجان تفاوت دارد. برای خاموش کردن آتش، پاشیدن مواد داخل را در کنترل خود داشته باشید و یک‌نواخت پایه شعله را سرد و خاموش کنید. اگر امکان دارد و خطری برای شما ایجاد نمی‌شود، بهتر است که از زوایای مختلف به پایه شعله حمله کنید تا آتش زودتر کنترل شود.

  • کنترل خاکسترهای داغ

حالا وقت آن است که شعله‌های کوچک باقی مانده از آتش اصلی را خاموش کنید. به یاد داشته باشید که یک جرقه کوچک می‌تواند آتش بزرگی را به پا کند. در نتیجه شعله‌های کوچک را نادیده نگیرید. همچنین فراموش نکنید که خاکسترهای داغ و خیلی گرم می‌توانند دوباره شعله‌ور شوند. در نتیجه آنها را نیز به خوبی خنک کنید.

طریقه استفاده از کپسول پودر و گاز و آب و گاز

نحوه-استفاده-از-کپسول-آتش-نشانی-پودر-و-گاز-شرکت-آرتان-فایر

در درجه اول می بایست نوع آتش را تشخیص دهیم و سپس کپسول مورد نیاز را برمیداریم و

1- ابتدا ضامن کپسول را می کشیم.

2- سپس در فاصله مناسب از آتش قرارد می گیریم و بعد شیلنگ کپسول را به طرف آتش نشانه می رویم و به صورتی میایستیم که پشت ما به سمت باد باشد تا شعله آتش به سمت شما نیاید.

3- پس از آن اهرم کپسول را فشار می دهیم و عمل اطفا را انجام می دهیم.(توجه: فاصله ما نباید آنقدر زیاد باشد که کپسول کارایی زیادی نداشته باشد یا اینکه آنقدر فاصله ما کم باشد که باعث سوختگی خودمان شود.)

4- وقتی آتش فرو کش کرد می توانیم کم کم به سمت آتش برویم.

برای دسته بندی انواع حریق کلیک کنید

طریقه استفاده از کپسول CO2

1- برای این نوع کپسول فاصله مناسب از آتش باید 2 متر باشد؛ یعنی این  کپسول باید به آتش نزدیک باشیم.

2- پشت به باد میایستیم.

3- مواد کپسول را به صورت جاروبی به روی آتش میریزیم.

4- در فضای بسته مراقب باشید، چون احتمال تنگی نفس وجود دارد.

5- در هنگام استفاده از کپسول باید مراقب باشید که دست خود را به بدنه فلزی کپسول نزنیم زیرا به خاطر دمای بالا سوختگی شدید اتفاق می افتد.

آخرین نکته در نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

در نهایت فراموش نکنید که کپسول‌ها را در محیطی قرار بدهید که دسترسی به آنها آسان بوده و مانعی برای استفاده از آنها وجود نداشته باشد. همچنین استاندارد محل نصب، فاصله یک تا یک و نیم متر از زمین است.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید اگر شعله‌های آتش کنترل نشده و یا در محیطی با مواد اشتعال‌زای فراوان هستید، هرچند که نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی را می‌دانید و در حال کمک هستید، اما بهتر است در اولین فرصت از آتش نشانی کمک درخواست کنید.

Summary
Review Date
Reviewed Item
the plugin
Author Rating
51star1star1star1star1star
Software Name
all in one plugin
Software Name
web
Software Category
web

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا