زمان شارژ کپسول آتش نشانی

زمان شارژ کپسول آتش نشانی و نکاتی که باید بدانید

زمان شارژ کپسول آتش نشانی

چطور زمان شارژ کپسول آتش نشانی را تشخیص دهیم؟ یکی از مسائل مهم برای نگهداری کپسول‌های آتش نشانی، بازرسی به‌موقع از آن‌ها است. بدین‌وسیله شما می‌توانید آن‌ها را برای مواقع اضطراری آماده کنید. کپسول‌های آتش نشانی بهترین وسیله برای دفاع در مقابل آتش‌سوزی‌های کوچک محسوب می‌شوند و اما برای اینکه بهترین تأثیر را در مواقع اضطراری داشته باشند باید کاملاً شارژ شوند و به شکل دقیق فشار آن‌ها چک شود. اما مسئله‌ای که در اینجا به وجود می‌آید این است که چگونه بفهمیم که کپسول ما نیاز به شارژ دارد؟ یا چطور و چه زمانی باید کپسول آتش‌نشانی را شارژ کنیم؟ این‌ها سؤالاتی هستند که ممکن است در مورد شارژ کپسول‌های آتش نشانی برای شما پیش آمده باشد.

مهم‌ترین دلایل شارژ کپسول آتش نشانی

هیچ وسیله‌ای در منزل یا محیط کار وجود ندارد که بدون نگهداری و بازرسی بتواند مدت طولانی سالم باشد و کارایی خود را از دست ندهد؛ کپسول آتش نشانی نیز یکی از این وسایل است. کپسول‌های آتش نشانی شما برای اینکه بتوانند در شرایط اضطراری به کمک شما بیایند احتیاج به نگهداری و بازرسی مداوم دارند.

در مورد دلایل استفاده از خدمات تعمیر و نگهداری کپسول آتش نشانی باید مسائل زیادی را در نظر داشته باشید. یکی از این مسائل که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید این است که تجهیزات خاموش‌کننده ممکن است به دلیل استفاده زیاد به مرور زمان دچار مشکل شوند و به همین خاطر باید اقدام به تعویض آن‌ها کرد.

حتی می‌توانید از مونتاژ و دمونتاژ قطعات برای اینکه از عملکرد مناسب آن‌ها در شرایط کاری مطمئن شوید، استفاده کنید. برای اینکه بتوانید از وجود کپسول آتش نشانی خود در زمان اضطراری مطمئن باشید باید آن‌ها را به‌موقع شارژ کنید و به زمان شارژ کپسول آتش نشانی خود توجه داشته باشید. در زیر فهرستی از رویدادهای خاص را آورده‌ایم که نشان‌دهنده آن است که زمان شارژ دوباره کپسول آتش نشانی فرا رسیده:

  • کپسول قبلاً مورد استفاده قرار گرفته است / تخلیه شده است
  • بازرسی نشان‌گر آن بوده که کپسول صدمه دیده و یا به دلیل رطوبت و گرما تخلیه شده است
  • زمان بررسی معاینه فنی درونی و یا وقفه آزمایش هیدرواستاتیک فرا رسیده است.

از کجا بفهمیم کپسول آتش نشانی نیاز به شارژ دارد؟

مهم‌ترین مسئله این است که علاوه بر اینکه باید کپسول‌ها به‌صورت سالانه شارژ شوند باید آن‌ها را به شکل ماهانه نیز مورد بازرسی قرار دهید. در کپسول‌هایی که مانومتر دارند باید دقت کنید که عقربه آن در محدوده مشخص شده قرار گرفته باشد و یا تجهیزات مربوط به کپسول مثل اهرم، شیلنگ، پلمپ و یا بدنه آن ازلحاظ ظاهری دچار مشکل نشده باشند. در غیر این صورت باید با مراجعه به کمپانی‌های معتبر که خدماتی در زمینه شارژ کپسول‌های آتش نشانی ارائه می‌دهند کپسول‌های خود را به‌صورت مجدد شارژ کنید.

مسئله‌ای که در این میان ممکن است به وجود آید این است که حتی اگر یک‌بار کپسول آتش نشانی را استفاده کرده باشید باز هم باید آن را شارژ کنید. باید بدانید حتی پس از یک بار استفاده زمان شارژ آن رسیده است.

حتی اگر مدت زمان زیادی است که کپسول آتش نشانی خود را خریداری کرده‌اید اما هنوز هیچ استفاده‌ای از آن نداشته باشید باید به‌صورت سالیانه آن را پر کنید. باید دقت داشته باشید اگر محیطی که کپسول در آن نصب شده است زیادی گرم یا سرد باشد یا حتی محیط رطوبت زیادی داشته باشد ممکن است روی کپسول اثر منفی و شما مجبور باشید کپسول خود را در فواصل زمانی کوتاه‌تری پر کنید.

بهترین تاریخ برای مصرف کپسول آتش نشانی

در ابتدا بهتر است دقت داشته باشید که تاریخ مصرف همه مدل‌های کپسول‌های آتش نشانی شبیه به هم نیست. از طرف دیگر این امکان وجود دارد که شما آخرین زمان شارژ کپسول خود را به خاطر نداشته باشید و یا حتی احتمال دارد برچسب و یا کارت شارژ مخصوص کپسول آتش نشانی را پیدا نکنید.

به همین خاطر در چنین شرایطی به‌وسیله توجه به محدوده مشخص شده عقربه مانومتر و یا با استفاده از آزمون فیزیکی کپسول می‌توانید زمان دقیق شارژ کپسول آتش نشانی را به‌راحتی تشخیص دهید.

اما باید دقت داشته باشید که بهترین و مطمئن‌ترین شیوه برای شارژ این است که بدانید دفعه قبل دقیقاً در چه زمانی کپسول خود را شارژ کرده اید. اگر تابه‌حال کپسول‌های آتش نشانی را استفاده نکرده‌اید و همین‌طور اگر در زمان بازرسی‌های ماهانه مشکلی در کپسول توجه شما را جلب نکرد، بهتر است کپسول‌ها را به‌صورت سالانه برای شارژ به شرکت‌های معتبر بسپارید.

همچنین باید در زمان تحویل گرفتن کپسول به تمام مسائل مربوط به شارژ و زمان شارژ کپسول آتش نشانی دقت داشته باشید. لازم به ذکر است که شما قادر به شارژ کپسول‌های CO2 به‌صورت هر دو سال یک‌بار و شارژ کپسول‌های بیوورسال در هر 5 سال یک‌بار هستید.

زمان شارژ کپسول آتش نشانی co2

شما مجبور هستید تمام کپسول‌های آتش نشانی را به‌صورت ماهیانه مورد بررسی قرار دهید. همچنین باید دقت کنید که باید حداکثر بعد از یک سال کپسول خود را شارژ کنید. کپسول‌های CO2 باید به‌صورت هر 6 ماه یک‌دفعه بررسی شود و حداکثر به شکل هر 2 سال یک‌دفعه نیز شارژ شود. در ادامه به شکل دقیق به شما می‌گوییم که بهترین زمان برای شارژ این کپسول ها چه زمانی است و دقیقا چه قسمت هایی را در چه زمانی باید بررسی کنید.

  • بررسی دقیق یک ماهه

باید تمام لوازم و تجهیزات مربوط به آتش نشانی ازجمله کپسول‌های خاموش‌کننده به‌صورت ماهیانه ازنظر محل قرارگیری کپسول و شرایط بدنه و … به‌طور کامل بررسی شوند.

  • بررسی کپسول به‌صورت شش‌ماهه

امکان دارد در این بازه زمانی وزن کپسول شما کاهش‌یافته باشد و شما مجبور به شارژ مجدد باشید.

  • بازرسی کپسول به شکل یک‌ساله

همه کپسول‌های آتش نشانی به‌جز کپسول آتش نشانی co2 و بیوورسال باید به‌صورت سالانه شارژ شوند.

سخن آخر

آتش و آتش‌سوزی یکی از مسائل بسیار مهمی است که ممکن است در هر مکانی رخ دهد. به همین خاطر بهتر است همیشه تجهیزات آتش نشانی خود را بررسی کنید. برای این بررسی همان‌طور که گفتیم باید زمان شارژ کپسول آتش نشانی را بدانید. برای اینکه بتوانید بهترین دسترسی را به کپسول داشته باشید بهتر است آن را روی دیوار نصب کنید. با بررسی کپسول می‌توانید مطمئن شوید که همیشه آماده است و می‌توانید از آن استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا