راهنمای خرید مناسب ترین کپسول آتش نشانی 

راهنمای خرید مناسب ترین کپسول آتش نشانی

برای اینکه بتوانیم از سوانح مخرب آتش سوزی که در محل کار، منزل و یا خودرو اتفاق می افتد جلوگیری نمائیم نیاز به انتخاب درست کپسول آتش نشانی داریم. تیم آرتان فایر به چند فاکتور مهم برای راهنمایی هنگام خرید کپسول آتش نشانی برای شما عزیزان به شرح زیر آورده شده است.

راهنمای-خرید-مناسب-ترین-کپسول-آتش-نشانی آرتان فایر

نکات مهم هنگام خرید کپسول آتش نشانی

جهت انتخاب و خرید سیلندر آتش نشانی به مشخصه هایی که می تواند به شما کمک کند دقت نمائید:

نوع خاموش کننده

اصلی ترین مرحله هنگام خرید کپسول آتش نشانی تشخیص محل، اجناس موجود و نوع مواد موجود در آن می باشد. از آنجائیکه حریق به 5 دسته تقسیم می شود از هر کپسولی نمی توان برای اطفای هر نوع حریقی استفاده نمود.

هر خاموش کننده ای در یک کلاس آتش قرار دارد که برای اطفاء انواع مختلف آتش نیاز به کپسول خاص خود می باشد. به عنوان مثال برای آتش سوزی های حاصل از چوب که در کلاس A  قرار می گیرد از کپسول آتش نشانی پودر و گاز می توان استفاده کرد.

ظرفیت و تعداد خاموش کننده

گام دوم در خرید کپسول آتش نشانی آکاهی از تعداد مناسب و ظرفیت مورد نیاز می باشد. این در حالی است که هنگام آتس سوزی با تعداد کم کپسول و ظرفیت کمتر از نیاز نمی توان آتش را مهار کرد و در نتیجه خسارت غیر قابل جبرانی به بار خواهد آمد و برعکس با خریداری بیش از ظرفیت و تعداد مورد نیاز هزینه بیشتری هنگام خرید و شارژ سالیانه به شما تحمیل خواهد شد.

در بعضی فضاها به جای یک کپسول بزرگ می توان از چند کپسول سبک تر و کوچک تر استفاده نمود اما در برخی مکان ها استفاده از یک کپسول با ظرفیت بالا به دلیل حساسیت شرایط محیط ضروری می نماید.

زمان تخلیه و طول پرتاب مواد

مدت زمان تخلیه محتوای یک کپسول آتش نشانی در انواع مختلف متغیر می باشد و حدودا بین 8 تا 60 ثانیه محاسبه شده یکی ازموارد مهمی است که هنگام خرید کپسول باید به آن توجه شود؛همچنین میزان طول پرتاب مواد درونی کپسول که متناسب با نوع کپسول بین 2 تا 7 متر می باشد به طوریکه فاصله ایمنی بین شخص و آتش رعایت شود، از دیگر موارد مهم در انتخاب کپسول می باشد.

شکل ظاهری و محل نصب

با توجه به محل مورد نظر ازکپسول های آتش نشانی در اندازه و ظرفیت های مختلفی استفاده می شود که اکثر آنها به شکل استوانه ای می باشند. کپسول های سبک و کوچک به دیوار نصب می شوند. کپسول های سنگین تر با 2 مدل چرخ دار و بدون چرخ به بازار عرضه می شوند که نوع چرخ دار برای حمل ونقل راحت تر و سرعت عمل در اطفاء حریق مناسب می باشند.

مکانیزم عملکرد:

سیلندر های آتش نشانی به 2 گروه بالن دار و تحت فشار تقسیم می شوند. در کنار کپسول های بالن دار محفظه ای وجود دارد که وظیفه تامین فشار برای خروج مواد از درون کپسول را به عهده دارد. این نوع کپسول ها برای آتش نشانان  و افراد حرفه ای مناسب می باشد و برای کاربران عادی توصیه نمی شود. کپسول های آتش نشانی تحت فشار از نوع معمولی می باشند و اشخاص عادی و غیر متخصص هم می توانند از این محصول به راحتی استفاده نمایند.

بهترین برند کپسول کدام است؟ کلیک کنید

دما و شرایط محیطی نگهدارنده

اگر برای مکان های بزرگ صنعتی و حساس از تعداد کپسول های آتش نشانی استفاده می کنید حتما به دمای محیط نگهدارنده کپسول ها توجه نمائید در نتیجه هنگام خرید به میزان مطلوب دمای نگه داری کپسول ها دقت نمائید که بین 20- .تا 60+ می باشد.

جنس بدنه

یکی از نکات مهم و حساسی که بسیاری از افراد هنگام خرید به آن توجه نمی کنند جنس و کیفیت بدنه کپسول می باشد، خصوصا در کپسول های co2 که فشار داخل بدنه بسیار بالا بوده توجه نمائید که بدنه دچار خراش عمیق یا فرو رفتگی نباشد. اگر زمان طولانی از کپسول استفاده نمی کنید باید حتما به کیفیت بدنه و ساخت آن توجه نموده زیرا در طول زمان ممکن است دچار مشکل و فرو رفتگی گردد.

فشار سنج کپسول

بر روی تمام انواع کپسول های آتش نشانی فشار سنج نصب می شود که میزان فشار داخل کپسول را حدودا نمایش می دهد.

زمانیکه فشار در محدوده مجاز باشد عقربه بر روی فسمت سبز رنگ می باشد؛ اما وقتیکه فشار داخل سیلندر بیش از اندازه باشد عقربه در محدوده قرمز رنگ قرار خواهد گرفت و زمانیکه فشار داخل کپسول کم باشد نشانگر این است که کپسول نمی تواند کارایی مناسب داشته باشد و عقربه در محدوده قبل از رنگ قرمز قرار خواهد گرفت.

رنگ بدنه

با توجه به نوع مواد خاموش کننده ی کپسول و برای شناسایی بهتر رنگ بدنه کپسول ها متفاوت می باشند. معمولا کپسول های آتش نشانی در ایران به رنگ قرمز می باشند و کپسول های بیوورسال به رنگ سبز و کپسول های آب و گاز به رنگ آبی تولید می شوند.

قیمت کپسول آتش نشانی

با توجه به اینکه برند های متفاوتی در بازار وجود دارد قبل از اقدام به خرید حتما از کارشناسان و متخصصان در این زمینه مشاوره بگیرید تا بتوانید محصولی با کیفییت بالا و قیمت مناسب خریداری نمائید.

در مطالب فوق برای انتخاب مناسب و خرید کپسول موارد مهمی را مورد بررسی قرار دادیم که بتوانید با توجه به آنها کپسول مناسبی انتخاب نمائید: آرتان فایر نیز آماده ارائه هر گونه مشاوره و راهنمایی در زمینه خرید کپسول آتش نشانی می باشد.

Summary
Review Date
Reviewed Item
the plugin
Author Rating
51star1star1star1star1star
Software Name
all in one plugin
Software Name
web
Software Category
web

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا